Settings

Home Site
Notification
Push Notifications
Contact Us
Chappaqua Daily Voice serves Chappaqua, NY

Menu

Chappaqua Daily Voice serves Chappaqua, NY

Nearby Towns

Breaking News: Fire Breaks Out At Westchester County Jail
schools

Horace Greeley Students Receive Senior Awards

CHAPPAQUA, N.Y. – Seniors from Horace Greeley High School's class of 2012 were recognized Monday afternoon for outstanding achievements in academics, athletics, arts, community service and more.

"We're thankful for the reminder of all that our students do. Not only in the classrooms of Horace Greeley, but on our stages and our fields as well," said Mark Bayer in one of his last acts as assistant principal. Bayer will be leaving the district to take over as principal of Somers High School.

The awards were given out on behalf of dozens of organizations and people, including the American Youth Soccer Organization, Stanley Tucci Sr., a former art teacher at Greeley and father of actor Stanley Tucci Jr., and Rep. Nita Lowey (D-Harrison).

Also recognized Monday were the class' valedictorian, Kamil Sadik, and salutatorian, Davis Wertheimer.

"I know that I speak for many of us when we say we're looking forward to hearing your words at Sunday's graduation ceremony," Bayer said.

See the complete list of awards below.

Valedictorian Kamil Sadik

Salutatorian Davis Wertheimer

AAUW Westchester Outstanding Student Award Charlotte Bilski

AAUW Westchester Excellence in Writing Award Katherine Wiseman

American Youth Soccer Organization (AYSO) Award Hunter Citrin Benjamin Perlmutter Matthew Re

Austin Nahm Award Anup Kishore

Certificate of Merit Award NYS Senate Perri Scheinbaum

Nita M. Lowey Certificate of Special Congressional Recognition Victoria Blumenfeld

Class of 1958 Reinhart Scholarship Cole Benack

ECG Engineering Future Engineers Scholarship Award Amanda Marano

Edwin D. Barlow Distinguished Student Award Jeremy Kesselhaut

Friends of Chappaqua Library Young Writers Award, Poetry 1) Shin-Ji Moon 2) Aemilia Phillips

Friends of Chappaqua Library Young Writers Award, Non-Fiction 1) Aemilia Phillips 2) Danielle Leventhal

Harlan R. Weinberg, MD Award Charlotte Bilski

Hudson Valley Blood Services Award Hanna Richman

NYS Comptroller's Achievement Award Phylicia Ashley

Rotary - Jill Goodman Scholarship Award Charlotte Bilski

Renaissance E.M.S. Award Michael Ascher Victoria Blumenfeld Natalie Lagnese Shin-Ji Moon Sara Nadler Andrew Pott Kamil Sadik Thomas Sadik-Khan Nicole Shimer

Class Principal's Award Rebecca Passman Matthew Re

Class Advisor's Award Julia Keegan

Student Achievement Award Jonathan Hutchens Hannah Stromfeld

Departmental Excellence in English Award Alexander Gold Davis Wertheimer

English Department Award Julia Friedland  Dana Sorkin

NCTE Achievement Award in Writing Alexander Gold

L.I.F.E. Award Isabella Berkey Ana Mosseri Nell Okula Perri Scheinbaum

L.I.F.E. Award for Individual Excellence Reid Antin Alexis Childs Jared Hamburg Jennifer Mak

Outstanding Achievement in Math Anup Kishore Rebecca Passman Matthew Re Achit Verma David Wertheimer

Douglas Frank Award Sari Rosenfeld Hunter Vacarro

Computer Science Award Brandon Hoane

Melissa J. Rubin Award Cynthia Bonacum Sky Jarrett Emerson Obus

Theatre Company - Playwriting/Directing Award Alexander Gold

Kenneth J. Jackson Award in Technical Theatre Michael Forster Samuel Watson

Chorus - Outstanding Senior Award Julia Friedland Brandon Hoane Helen Thum

National School Choral Association Award Carolyn Wolf

Music Honor Award Jillian Cardona Julia Conner Christian Imkeller Mathias Imkeller William Zhang

National School Orchestra Association Award Abraham Tishelman-Charny

John Phillip Sousa Concert Band Award Rebecca Rowland

National Band Association Outstanding Band Musician Award Megan Maher

Louis Armstrong Jazz Band Award Alexander Greenzeig

NYSSMA All State - Mixed Chorus Carolyn Wolf Alexander Greenzeig

The Glenn Swayne Photography Award Allison Roteman Hallie Rosenbaum

Stanley Tucci, Sr. Art Spirit Award Deborah Balk Julia Friedland Kelsy Hoffman Jack Holloman Danielle Leventhal Rebecca Rowland

Herff Jones Yearbook Production Award Anna Mester Colleen Powers

Academic Intervention Center Award Cole Benack Jeremy Kesselhaut Alexandra Kohn Kamil Sadik

Counselors' Award James Fallon

Harvey Polcek Award Meryl Rosenberg

Oustanding Science Student Award John Desmarais Anup Kishore

Outstanding Science Research Student Award Archit Verma

Intel Science Talent Search Award and Scholarship Davis Wertheimer

Senior History Award Ellen Rotshchild

Chinese Award Jason Mullholland Craig Wickizer

French Award Julia Friedland Kamil Sadik

Spanish Award Alexander Greenzeig Aemilia Phillips

James P. Wrinn Award - Chinese Amy Glazer Beckie Hamroff

James P. Wrinn Award - French Jane McKee Nicholas Scaglione

James P. Wrinn Award - Latin Julia Conner

James P. Wrinn Award - Spanish Sari Rosenfeld Alexander Shapiro

Elizabeth Rippe MacDuff Award Kamil Sadik Davis Wertheimer

The American Classical League Book Award Davis Wertheimer

ESL Award Manuela Ramirez

to sign up for Daily Voice's free daily emails and news alerts.

Welcome to

Chappaqua Daily Voice!

This is a one time message inviting you to keep in touch

Get important news about your town as it happens.